Temat
lekcji: Jak zaprogramować grę w aplikacji Scratch?
Data:
04 04 2018
Klasa:
VI
CELE OGÓLNE:
Uczeń tworzy własną grę, poznając bardziej zaawansowane funkcjonalności Scratch
CELE
SZCZEGÓŁOWE:
- potrafi programować zależności między duszkami w aplikacji Scartch;
-potrafi dodawać duszki i je edytować;
-potrafi w poprawny sposób wykorzystywać opcję
pętli.
METODY
NAUCZANIA:
praktyczne - metody ćwiczebne, realizacji
zadań wytwórczych,
asymilacji wiedzy – pogadanka, dyskusja
ŚRODKI
DYDAKTYCZNE:
Dostęp do komputerów (laptopów) z zainstalowanym programem Scratch, komputer
podłączony do tablicy interaktywnej, projektora
PRZEBIEG
ZAJĘĆ:
Faza
wprowadzająca: Co pamiętamy z poprzednich zajęć? Na czym polega gra
komputerowa?
Faza
realizacyjna: Tworzenie własnej postaci. Wyświetlenie uczniom kolejnych kroków
tworzenia gry. Zaprogramowanie własnej gry: działanie strzałek, poruszanie się
postaci, ruch spadających przedmiotów.
Faza
podsumowująca: Jak wyglądają nasze gry? Zaprezentowanie własnych gier. Co
będziemy robić na kolejnych zajęciach?
JEZYK ANGIELSKI
Scenariusz
zajęć z wykorzystaniem TIK
Temat:Powtórzenie
poznanego słownictwa o godzinach i czynnościach dnia codziennego.
Data:
07.03.2018r.
Klasa:III b
Cel
lekcji :utrwalenie
wiadomości dotyczących podawania godziny i czynności dnia codziennego
Uczeń
potrafi:
- tworzyć
zdania o czynnościach dnia codziennego;
-układać poprawne zdania o czynnościach
wykonywanych przez nich regularnie
według treści piosenki;
- odczytywać
podaną godzinę
-bezkonfliktowo współdziałać wparze i w grupie
- śpiewać
piosenkę
Formy
pracy:praca
na forum klasy, praca w parach, praca w grupach
-
tekst piosenki: poszczególne zdania w formie wyciętych pasków dla każdej pary
(załącznik 2)
- piosenka ‘This is the way…’ podany link (załącznik 2)
Przebieg
zajęć:
Faza
wprowadzająca:
1. Powtórzenie materiału z poprzednich lekcji
(podawanie godzin, znajomość czasowników) Zabawa
dydaktyczna: „What are you doing?”- Uczniowie
są podzieleni na dwie grupy. Zadaniem grupy jest odgadnięcie jak największej
ilościwykonywanych czynności pokazanych
gestem.
2. Podanie
tematu: Powtórzenie poznanego słownictwa o godzinach i czynnościach dnia
codziennego.
Faza realizacyjna:
1. Nauczyciel
wyświetla na tablicy interaktywnej obrazki ilustrujące czynności wykonywane
regularnie (codziennie) przez ludzi. Nauczyciel, na podstawie obrazków, podaje,
a następnie zapisuje na tablicy pierwsze zdanie:
We get up at7 o’clock in the morning.
Uczniowie
układają pozostałe zdania i zapisują je na tablicy.
Nauczyciel
sprawdza na bieżąco poprawność wykonywanego ćwiczenia służąc pomocą w razie
konieczności.
4. Uczniowie
pracują w parach. Nauczyciel rozdaje tekst piosenki –pojedyncze zdania każdej parze. Ich zadaniem
jest ułożenie w odpowiedniej kolejności zdań wyświetlanych na tablicy
interaktywnej zgodnie z tekstem
piosenki‘This is the way…’ , np.
This is the way we wash our face.
This is the way we brush our teeth.
Nauczyciel
wyjaśnia, iż jedno zdanie jest dodatkowe i nie usłyszą go w piosence.
Uczniowie
próbują zaśpiewać piosenkę razem z nagraniem.
5. Uczniowie
pracują w grupach. Każda grupa układa swoją piosenkę o czynnościach
wykonywanych przez nich regularnie. Uczniowie powinni również podać czas
wykonywania danych czynności, np.
This is the way we go to school at 9 o’clock in the morning.
This the way we eat our dinner at 5 o’clock in the afternoon
Faza podsumowująca:
Każda
grupa prezentuje własną piosenkę.
PRZYRODA
Scenariusz lekcji przyrody w klasie VI z wykorzystaniem TIK
Temat: W wilgotnym lesie równikowym
Data: 12.04.2018r.
Klasa: VI
Cele ogólne:
- strefa wilgotnych lasów równikowych: położenie na kuli ziemskiej, klimat,
- bogactwo gatunków organizmów – typowe rośliny i zwierzęta
- przystosowania organizmów do życia w wilgotnym i gorącym klimacie
Cele szczegółowe:
- charakteryzuje warunki klimatyczne i przystosowania do nich wybranych organizmów w krajobrazie lasu równikowego wilgotnego
- opisuje krajobraz lasu równikowego wilgotnego, rozpoznaje go na ilustracjach oraz lokalizuje na mapie
- rozpoznaje i nazywa organizmy roślinne i zwierzęce typowe dla strefy równikowej
- podaje przykłady współzależności między składnikami krajobrazu, zwłaszcza między klimatem (temperatura powietrza, opady atmosferyczne) a rozmieszczeniem roślin i zwierząt
Metody:
- wykład (prezentacja multimedialna)
- pogadanka
- praca z podręcznikiem i zeszytem ćwiczeń
- praca z mapą ścienną/atlasem multimedialnym
- ćwiczenia interaktywne
- analiza wykresu klimatycznego (praca w grupach)
Środki dydaktyczne:
- podręcznik i ćwiczenia przedmiotowe
- multibook „Na tropach przyrody 6”
- wykres klimatyczny strefy równikowej
- mapa fizyczna świata i mapa krajobrazowa świata
- atlas multimedialny
- prezentacja multimedialna
- zasoby internetowe www.epodręczniki.pl
- film edukacyjny „Boso przez świat, odc. DŻUNGLA”
- tablica interaktywna i rzutnik multimedialny
Przebieg zajęć
Faza wprowadzająca:
- analiza mapy krajobrazowej świata ze szczególnym uwzględnieniem obszarów lasów równikowych
- przypomnienie podstawowych wskaźników w charakterystyce klimatu